Prelekcja historyczna na Zamku - relacja

5 lutego 2016 r. w salach Zamku będzińskiego odbyła się kolejna prelekcja historyczna. Tym razem tematyka związana była z aktualną wystawą prezentowaną na Zamku. Nosi ona tytuł „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13–16 grudnia 1981r."

W roli prelegenta wystąpił Krzysztof Pluszczyk – był on  jednym z uczestników strajku w Wujku, a dziś pełni funkcję wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 r. oraz oprowadza wycieczki po Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Uczestnicy prelekcji usłyszeli wzruszającą opowieść o wydarzeniach poprzedzających strajk i pacyfikację KWK Wujek, a także poznali dokładny przebieg tej akcji. Krzysztof Pluszczyk opowiedział również o górnikach, którzy w tym czasie ponieśli śmierć – o ludziach młodych, pełnych pasji, mających plany i marzenia… Uzupełnieniem prelekcji była prezentacja filmu pt. „Czarne serca” wyprodukowanego przez Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach. Wykorzystano w nim wspomnienia górników, którzy byli świadkami wydarzeń grudnia 1981 r. w Wujku. Wystawa została przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK „Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku. Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) „Wujek". W Muzeum Zagłębia wystawa będzie prezentowana do 29 lutego 2016 r. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Pluszczykowi za poruszającą opowieść będącą prawdziwą i żywą lekcją najnowszej, a jednocześnie niezwykle trudnej historii Polski. Jednocześnie chcemy zachęcić do udziału w kolejnych interesujących prelekcjach historycznych. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.