Narodowe Święto Niepodległości

Jutro przypada wyjątkowy dla każdego Polaka dzień – Narodowe Święto Niepodległości.
105 lat temu – 11 listopada 1918 r. – zakończyła się I wojna światowa, a Polacy – korzystając z przegranej Niemiec i Austro-Węgier oraz upadku carskiej Rosji – rozpoczęli rozbrajanie zaborców. W wielu miejscach odradzającej się Polski tworzyły się spontanicznie lokalne władze, przejmujące administrację od dotychczasowych władz. Organizowały się one także na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, np.: w Będzinie 14 listopada utworzono nową radę miejską, złożoną początkowo wyłącznie z Polaków, a w Sosnowcu powstała Rada Delegatów Robotniczych, skupiająca środowiska lewicowe.


Oficjalnie Dzień Niepodległości jako święto państwowe ustanowiono dopiero w 1937 r., ale już wcześniej odbywały się tego dnia różne uroczystości o charakterze patriotycznym i wojskowym. Natomiast od 1930 r. przyznawano Medal i Krzyż Niepodległości osobom, które zasłużyły się dla niepodległości Polski. W zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie znajduje się taki właśnie medal, przyznany w 1938 r. Pani Eugenii Grandysównie.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z Będzina i okolic z lat 1918 – 1922 upamiętniające tamte dni oraz późniejsze obchody święta.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY