Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na wernisaż wystawy "Malarski świat Miry Dudek".  Wernisaż odbędzie się 23 lutego 2017 r. o godzinie 17:00 w Pałacu Mieroszewskich.

„Malarski świat Miry Dudek" to kolejna indywidualna wystawa autorki, tym razem, prezentowana w będzińskim Pałacu Mieroszewskich. Wcześniej malarka swoje obrazy wystawiała w Dąbrowie Górniczej, Czeladzi, Tychach, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Szopienicach, Giszowcu. Mira Dudek maluje od pięciu lat, głównie pejzaże i martwą naturę. W 2010 roku rozpoczęła zajęcia z malarstwa sztalugowego pod artystyczną opieką Romualda Korusa. Mira Dudek próbowała się odnaleźć w różnych technikach malowania, ale najbliższą stało się nakładanie szpachlą farby akrylowej na deskę, budując w ten sposób wrażenie trójwymiarowości.

•2011 r. Laureatka ogólnopolskiego konkursu „Znaszli li ten kraj”.
•2012–2016 Laureatka ogólnopolskich konkursów „Pejzaże osobliwe“, ogólnopolski konkurs im. J. Świderskiego.
•2011 r. Laureatka plebiscytu Dziennika Zachodniego  „Człowiek Roku”.
•2014 r. Nagroda Prezydenta Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
•2016 r. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. P. Wróbla, wyróżnienie ufundowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytut Kultury im. K. Bochenek.

Czy emerytura to dobry moment na rozwinięcie swojego talentu? Przekonała się o tym Mira Dudek - będzinianka, która po zakończeniu pracy zawodowej zaczęła dostrzegać rzeczywistość z większym bogactwem barw i kształtów. To wszystko mogła zaobserwować, ponieważ pośpiech zastąpił spokój, a do głosu doszła ogromna wrażliwość autorki. Piękno otaczającego nas świata stało się dla Pani Miry bardzo wyraźne i  oczywiste. Malarka mówi, że (...) gdy zaczyna się dostrzegać barwy to zauważamy, że śnieg wcale nie jest biały, zauważa się odbicie w wodzie, przedtem człowiek tego nie widział. Ludzie przez pośpiech dużo tracą (...)
Śpiesząc się, ludzie nie zauważają wielu wartości. Duże tempo życia jest przeszkodą w przeżywaniu doznań estetycznych. Uroda naszego świata oczekuje uwagi i rodzi rozmyślanie oraz uważne spojrzenie. Stając się malarką - Mira Dudek wyraźniej zauważa barwy, których wcześniej nie spostrzegała. Autorka odkryła w sobie umiejętność dostrzegania urody w zwykłych pejzażach, przedmiotach oraz zdolność przekazania widzom tego co czuje. Piękno przyrody, architektury zatrzymuje i wycisza, to właśnie w takim świecie znalazła swe zakorzenienie Mira Dudek. W jej pracach jest spokój i dużo koloru - koloru, który wcześniej tracił swą siłę w szarości codziennych spraw zawodowych.
Mira Dudek, z pewnością, ma w sobie coś, co warto jest pokazać światu i  tym samym zmusić odbiorców do zatrzymania się na chwilę.
Muzeum Zagłębia w Będzinie
Pałac Mieroszewskich