Świecznik porcelanowy z Plaue – zabytkiem miesiąca maja

Świecznik porcelanowy z Plaue – zabytkiem miesiąca maja

Prezentowany porcelanowy świecznik pochodzi z fabryki założonej w miejscowości Plaue na terenie Prus w 1817 roku przez braci Heuäcker oraz Christiana Gottfrieda Schierholz.

Była to jedna z najlepszych wytwórni porcelany w Turyngii. W latach 40. i 50. XIX wieku w fabryce wytwarzano głównie wazony, lichtarze, figurki, patery oraz talerze dekoracyjne zdobione motywami teatralnymi. Od 1880 roku w wytwórni zaczęto stosować wzory rokokowe. Pod koniec XIX w. fabryka produkowała m.in. blaty stołów, oprawy luster, ozdoby okienne, ekrany i abażury wykonane w technice litofanii. Do 1945 roku firma była własnością rodziny Schierholz, natomiast w 1972 roku wznowiła działalność jako państwowy zakład VEB Porzellan Manufgaktur Plaue. Wytwórnia ma w swoich zasobach ponad 2 tysiące modeli, a firmowi projektanci ciągle pracują nad stworzeniem nowych form. 

Piękny, czteroświecowy, trójramienny świecznik znajdujący się w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Zagłębia jest ozdobiony pełnoplastycznymi kwiatami. Rodzaj znaku wytwórni namalowanego na glazurze pozwala zadatować wyprodukowanie świecznika na lata 30. XX wieku. Zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich, gdzie w Sali z Medalionami można podziwiać ten porcelanowy zabytek.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY