Lekcja archeologiczna dotycząca tłoku pieczętnego

Dnia 2 marca gościliśmy w naszym muzeum grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gieble. Lekcja, którą im zaproponowaliśmy, oparta była o całkiem wyjątkowe znalezisko archeologiczne, pochodzące z ich rodzinnej miejscowości.

Tłok pieczętny prezbitera Lucjana z Giebła został słuchaczom przedstawiony na tle średniowiecznego ołowiarstwa okolic Dąbrowy Górniczej i Sławkowa, jako, że z tego materiału wykonano zabytek. Na wstępie uczestnicy zwiedzili część wystawy archeologicznej poświęconą okresowi średniowiecza. Następnie, podczas prezentacji multimedialnej, zapoznali się z kwestiami wydobycia i przerobu rud ołowiu. Zajęcia wieńczyły krótkie warsztaty polegające na sporządzeniu wycisku repliki średniowiecznego tłoka w starannie przygotowanej plastelinie. Po lekcji otrzymaliśmy od naszych gości przygotowane przez nich podziękowanie utrzymane w stylu średniowiecznej epistoły i zrobiło nam się bardzo miło.