Wakacyjne Warsztaty Muzealne - środa 6.07.16

W czasie kolejnych zajęć w ramach Wakacyjnych  Warsztatów Muzealnych  zorganizowano zajęcia na wystawie poświęconej dobranockom.

Uczestnicy spotkania „Na dobranoc, dobry wieczór – spotkanie z bohaterami wieczorynek” obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą najstarsze i najpopularniejsze dobranocki oraz ich twórców. Następnie zwiedzili wraz z kuratorami wystawę. W części warsztatowej młodsi uczestnicy przygotowywali ubranka dla misia Uszatka, a starsze dzieci dowiedziały się na czym polega animacja i wykonały taumatrop - zabawkę optyczną. Taumatrop wymyślony w 1826 r., umożliwia wytwarzanie wrażenia zmienności poprzez szybki obrót zawieszonego na sznurku krążka z rysunkami. Po skończonych zajęciach dzieci zabrały Uszatka na spacer po parku przy Pałacu Mieroszewskich. Zajęcia „Uszatek poznaje przyrodę” były doskonałą okazja aby przyjrzeć się bliżej otaczającej nas przyrodzie – poznać ciekawostki dotyczące drzew, ziół,  polnych kwiatów, które  mijajmy na co dzień nie poświęcając im większej uwagi.  Uczestnicy zajęć bez większej trudności będą już  mogli rozróżnić „zwyczajne – niezwyczajne drzewa” nie tylko w naszym parku ale też  podczas  spaceru z rodzicami czy na wyciecze do lasu. Poznały takie gatunki, jak klon, jesion, lipa , grab, wiąz , dąb czy robinia akacjowa. Dowiedziały się przy którym drzewie najlepiej się pogodzić, jeśli ktoś  jest  skłócony, które da nam siłę i moc, a które najlepiej sprzyja nauce. Dzięki przygotowanemu wcześniej  „Zielnikowi misia Uszatka” dowiedziały się ile listków miała koniczyna wpisana do księgi rekordów Guinnessa, i że dmuchając w  dmuchawca (który nie jest mleczem tylko mniszkiem pospolitym) należy wypowiedzieć życzenie. Dodatkową zachętą do poznawania różnych zakątków parku były upominki „od Uszatka” ukryte w pobliżu zaznaczonych tasiemkami drzew.