Wystawa fotografii w Pałacu Mieroszewskich - Poznaj swojego przodka!

Ekspozycja fotografii na stałe prezentowana w sieni głównej Pałacu Mieroszewskich sukcesywnie będzie przedstawiać zagłębiowskie zakłady fotograficzne. Każda następna odsłona wystawiennicza ma na celu pobudzać aktywność widzów w kontakcie z portretem, fotografią krajobrazową, wizerunkami architektury.

Odwołując się do Państwa prywatnych archiwów pamięci mamy nadzieję uzyskać pomoc w rozpoznaniu tożsamości prezentowanych osób i miejsc z przeszłości.

Tematem obecnie przedstawionych fotografii są portrety. Większość pań na zdjęciach prezentuje się w eleganckich kapeluszach, które przez długie lata były niezbędnym elementem damskiego stroju. Noszono je nie tylko by chronić się przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim był to wymóg społeczny. Żadnej damie nie wypadało publicznie pokazać się bez mniej lub bardziej fantazyjnego, w swej konstrukcji, nakrycia głowy.

Natomiast portretowani panowie, często, oprócz sztywnych kołnierzyków i poważnej miny charakteryzują się podkręconymi lub sumiastymi wąsami, które od wieków stanowią oznakę męskości. To właśnie wąsik pozwalał uzyskać na fotografiach, bardzo ówcześnie pożądany efekt powagi. Fotografie datowane są na początek XX wieku.

Zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich

Małgorzata Hałasik – Dział Fotografii Muzeum Zagłębia