Jubileusz 60-lecia Muzeum Zagłębia

Miło nam poinformować, iż rok 2016 jest dla Muzeum Zagłębia w Będzinie rokiem szczególnym, ponieważ nasza instytucja obchodzi jubileusz 60-lecia swojej działalności.

Muzeum Zagłębia zostało otwarte w będzińskim zamku 29 lipca 1956 roku. Była to pierwsza muzealna placówka naukowo - badawcza na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Dobrze rozwijające się Muzeum uzyskało szybko akceptację Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 01.01.1957 roku instytucja została włączona do ogólnopolskiej sieci muzeów. 60-letnią historię Muzeum można podzielić na dwa etapy: pierwszy w latach 1945 - 1983, gdy siedziba Muzeum mieściła się tylko w Zamku oraz drugi - kiedy w skład Muzeum Zagłębia w Będzinie wszedł kolejny obiekt architektoniczny - XVIII wieczny barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich wraz z założeniem parkowym. W ostatnim czasie do obiektów Muzeum dołączyły takie zabytki jak: Dom Modlitwy Mizrachi, zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe oraz Podziemia Będzińskie. Tak więc od 60 lat Muzeum Zagłębia w Będzinie podejmuje wszelkie działania mające na celu upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa historycznego i kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego oraz miasta Będzina.

W związku z tegorocznym jubileuszem Muzeum Zagłębia w Będzinie organizuje szereg interesujących wydarzeń kulturalnych. Poza stałymi już, imprezami plenerowymi, cieszącymi się ciągłym zainteresowaniem wśród publiczności (Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, Ogród Sztuki) w Muzeum zaplanowano wystawy czasowe, warsztaty, wykłady, koncerty i wernisaże.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do uczestnictwa w wydarzeniach i przedsięwzięciach kulturalnych przygotowanych z okazji tego pięknego jubileuszu. Mamy nadzieję, ze nasze propozycje spotkają się z Państwa uznaniem, dostarczając wielu niezapomnianych chwil, niecodziennych przeżyć, wzruszeń i nowych, emocjonujących doświadczeń.