NOWA WYSTAWA NA ZAMKU – „KOPALNIA STRAJKUJE… . STRAJK I PACYFIKACJA KOPALNI „WUJEK” 13-16 GRUDNIA 1981 R.

Muzeum Zagłębia w Będzinie ma zaszczyt zaprosić na kolejną już wystawę historyczną pt. „Kopalnia strajkuje… . Strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13–16 grudnia 1981r.".

Będzie ona eksponowana na Zamku od 20 stycznia do 29 lutego 2016 r.
Wystawa została przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK „Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku.
Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) „Wujek". Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.
Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku.  Następnie opisano powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie" zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację KWK „Wujek".
Ogromne wrażenie na zwiedzającym robią plansze z wizerunkami dziewięciu zastrzelonych górników, wzbogacone dodatkowo o archiwalne, prywatne zdjęcia tych osób. Na tablicach zostały umieszczone również krótkie wypowiedzi członków rodzin dotyczące tej tragedii. Całość wystawy wieńczy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.
Serdecznie  zapraszamy do zwiedzania.