Krakowskie Szopki, Anioły, tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe - świąteczna oferta edukacyjna

Zapraszamy do zapoznania się ze świąteczną ofertą spotkań w Pałacu Mieroszewskich.

fot. Własność Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

LEKCJE
Niezwykły świat Krakowskiej Szopki
Zajęcia realizowane od wtorku do piątku w terminie od 1 grudnia 2015 do 8 stycznia 2016
Zajęcia przybliżające tradycję tworzenia szopki krakowskiej, połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej „Szopki Krakowskie”. Dla młodszych uczestników zajęć przewidziana została również plastyczna część zajęć. Zajęcia dostosowane do każdego poziomu edukacyjnego - przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie.
Czas trwania – 60 min.
Koszt zajęć – 3 zł/ osobę

WYKŁADY
Krótka historia Szopki Krakowskiej
Prelekcja etnografa poświęcona tradycji tworzenia szopek w Krakowie.
9 grudnia 2015 r. godz. 12.00
Wstęp bezpłatny

WARSZTATY
Tradycyjne ozdoby choinkowe
Zajęcia realizowane od wtorku do piątku w terminie od 1 grudnia do 18 grudnia 2015
Podczas zajęć uczestnicy poznają tradycyjne ozdoby choinkowe na bazie przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz eksponatów ze zbiorów Muzeum Zagłębia. Część warsztatowa obejmuje samodzielne wykonanie ozdób ze słomy, bibuły i opłatka.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.
Czas trwania – 60 min.
Koszt zajęć – 5 zł/ osobę

Anioł wiedział i powiedział, że to było tak
Podczas prelekcji słuchaczom zostanie przybliżona ogólna tematyka zastępów anielskich oraz zadań i funkcji jakie pełniły. Prelekcja zostanie oparta na arcydziełach sztuki europejskiej, w której artyści przedstawili uskrzydlone byty emanujące blaskiem. Część warsztatowa obejmuje wykonanie dwóch modeli aniołków.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych
Czas trwania - 80 min.
Koszt zajęć - 5 zł/ osobę

RODZINNE WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE - zajęcia bezpłatne (decyduje kolejność zgłoszeń)

Tworzymy tradycyjne ozdoby choinkowe

13 grudnia 2015, godz. 11.00, 13.00
Uczestnicy warsztatów pod okiem etnografa stworzą światy z opłatków oraz ozdoby z bibuły i słomy. Rodzinne spotkanie umili pokaz archiwalnych zdjęć prezentujących tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe oraz opowieści o zapomnianych już tradycjach związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Czas trwania – 60 minut

Anioł wiedział i powiedział, że to było tak
19 grudnia 2015, godz. 14.30
Prelekcja przybliżająca dorosłym słuchaczom i ich pociechom zadania i funkcje każdej z grup aniołów. W części warsztatowej w rodzinnej atmosferze wspólnie wykonamy wybranego aniołka, który stanie się pamiątką rodzinnego spotkania lub ozdobą choinkową.

KURATORSKIE OPROWADZANIE po wystawie pt."Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy Bal kostiumowy Królowej Wiktorii"
13 grudnia 2015, godz. 12.00, 14.00
Kuratorskie oprowadzanie obejmuje prelekcję w oparciu o prezentację multimedialną oraz zwiedzanie wystawy z kuratorem.

Zapisy na warsztaty i lekcje muzealne pod numerem telefonu - Dział Edukacji (32) 267 77 07.