Historyczno-muzealny Smok Będziński - konkurs plastyczny

Stowarzyszenie Via Arte wraz z Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do udziału w kolejnej edycji organizowanego od lat konkursu plastycznego dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Historyczno-muzealny Smok Będziński

Konkurs plastyczny i warsztaty dla najmłodszych

Mam przyjemność ogłosić kolejną edycję organizowanego od lat przez Stowarzyszenie Via Arte konkursu plastycznego dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Współorganizatorem naszej imprezy jest Muzeum Zagłębia w Będzinie a więc pora na Smoka Będzińskiego historyczno – muzealnego, czyli odnoszącego się w jakikolwiek sposób do historii i tradycji.

Sama postać smoka, już ze swej natury jest historyczna, bo przecież te stwory podobno żyły obok ludzi  w Średniowieczu, a niektórzy rycerze nawet z nimi walczyli.

Nasz Smok Będziński jest jednak kulturalny, nastawiony pokojowo i chętnie chadza do muzeum aby podziwiać to co wartościowe lub piękne. Odwiedził już wszystkie obiekty należące do Muzeum Zagłębia w Będzinie: Pałac Mieroszewskich, Zamek, Podziemia Będzińskie, Wzgórze Zamkowe, Średniowieczne Mury Miejskie oraz Dom Modlitwy „Mizrachi”.

Tak więc kochane dzieci, spróbujcie przenieść naszego smoka w przeszłość, gdzie może być on aktorem grającym rolę jakiejś ulubionej postaci historycznej, zaczerpniętej np. z książek lub filmu. Niechaj akcja waszych rysunków i obrazów rozgrywa się w obiektach Muzeum Zagłębia.  Nasz Smok Będziński może być np. dobrym rycerzem w zbroi walczącym ze Złym Smokiem Ciemności. Może również być kasztelanem będzińskiego zamku, który pojął za żonę piękną księżniczkę lub też dostojnym właścicielem Pałacu Mieroszewskich, który lubił jeździć karocą. Być może Smok mieszkał również w będzińskich podziemiach.

Jeśli tak uważacie, to po prostu uwiecznijcie to w obrazowy sposób. Smok jako archeolog, etnograf, malarz, artysta czy kustosz muzeum chroniący zabytki też jest niezłym pomysłem. Jak widzicie pomysły mogą być inspirowane tym, co jest obok nas, jak również tym, co bardzo daleko. Ważne aby pamiętać, że bez przeszłości nie byłoby teraźniejszości, a resztę oddajcie waszej wyobraźni.

Wszelkie historyczno-muzealne pomysły z naszym Będzińskim Smokiem w roli głównej są pożądane. Jeśli potrzebujecie pomocy, to zwróćcie się do dorosłych, oni sporo wiedzą i chętnie pomogą. Tak więc do dzieła młodzi artyści, bo atrakcyjne nagrody rzeczowe
i twórcze warsztaty dla najodważniejszych czekają.

UŻYWAJCIE WYOBRAŹNI, BO ONA MOŻE WAS ZAPROWADZIĆ WSZĘDZIE !

zapraszam do uczestnictwa

art. plastyk Piotr Zatorski

Aby zapoznać się z regulaminem konkursu kliknij TUTAJ