Maselnica i beczułka po konserwacji

Maselnica i beczułka po konserwacji

Do Muzeum Zagłębia powróciły kolejne eksponaty po przebytej konserwacji. Tym razem w ręce fachowców przekazano maselnicę korbową oraz beczułkę z Działu Etnografii.

Oba eksponaty należą do grupy wytworów bednarskich. Zawód bednarza niegdyś  powszechny, w drugiej połowie XX wieku został praktycznie zapomniany. Bednarstwo polega na wytwarzaniu naczyń z drewna techniką klepkową. Naczynia tworzono z drewnianych klepek ściskanych metalowymi obręczami. Techniką klepkową powstawały między innymi beczki, balie, maselnice, dzieże do wyrabiania chleba,  konwie, cebrzyki czy wiadra.  Rodzaj drewna, który wykorzystywał bednarz uwarunkowany był tym, do czego dane naczynie miało służyć.  Najczęściej wykorzystywano dąb, lipę, sosnę i świerk.

Dębowa beczułka datowana na XIX/XX wiek została przekazana do zbiorów w 1975 roku. Stan zachowania obiektu został oceniony na bardzo zły. Eksponat znajdował się w elementach, drewno beczułki było pociemniałe, wysuszone oraz ze względu na fakt, że wcześniej przechowywano w niej wino, trwale przesączone alkoholem.

Drugim obiektem poddanym konserwacji jest maselnica korbowa pozioma. Eksponat trafił do zbiorów Muzeum Zagłębia drogą zakupu w 1993 roku.  Maselnica ma formę nieruchomej beczki z umieszczonym w środku mieszałem, napędzanym korbą.

Maselnica dołączy do wyeksponowanej na wystawie stałej maselnicy tłokowej tzw. kierzynki, stanowiąc interesujące uzupełnienie ekspozycji oraz ciekawy eksponat  prezentowany podczas lekcji muzealnych (m.in. „W izbie zagłębiowskiej”).

Poddane konserwacji eksponaty uzupełnią ekspozycję o kolejne naczynia bednarskie, należące do grupy wytworów zapomnianego już rzemiosła, które warto pielęgnować i przypominać.

Anna Góra
Etnograf Muzeum Zagłębia

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY