Eksponat tygodnia: Kołyska

W tym tygodniu Dział Sztuki prezentuje łóżeczko dla małych dzieci, zwane kolebką lub kołyską w stylu Biedermeier.

Meble Biedermeierowskie są atrakcyjne dzięki wysokiej jakości wykonania i ogromnej funkcjonalności oraz eleganckim formom. Meble  jako jedyne z ostatnich oryginalnych sprzętów stylowych wykonanych ręcznie cieszą się nieustannym zainteresowaniem kolekcjonerów. Takim pięknym i już niepowszechnym zabytkiem jest drewniana kołyska znajdująca się na wystawie stałej w Pałacu Mieroszewskich pochodząca z Niemiec -  I połowa XIX w. Jest sprzętem eleganckim i powściągliwym w formie, na który mogli sobie pozwolić tylko bogaci mieszczanie. Kołyska posiada zaokrąglone dno składające się tzw. żeber, co powodowało, że niemowlę posiadało dobrą wentylację. Czasami te małe łóżeczka były zawieszane między dwiema kolumnami, zabieg ten pozwalał na kołysanie dziecka do snu. Bardzo często kołyski posiadały baldachimy, chroniące dzieci przed insektami i zimnem. Oryginalny eksponat został pozyskany na wystawę stałą pt. „Salon Biedermeier” w ramach współpracy z Muzeum w Gliwicach i stanowi jego własność.