Eksponat tygodnia: Krasnal – MB/E/548

Eksponat tygodnia: Krasnal – MB/E/548

Krasnal – MB/E/548

Szmaciany krasnal pochodzi najprawdopodobniej z lat 1935-1936, kiedy to w kinach wyświetlano bajkę o Sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach. Ta przepiękna polska baśń autorstwa Marii Konopnickiej została opublikowana po raz pierwszy w 1896 roku, co zaowocowało produkcją zabawek inspirowanych baśniowymi postaciami.



Krasnal znajdujący się w zbiorach Muzeum Zagłębia został sprowadzony na zamówienie przez sklep w Dąbrowie z warszawskiego domu towarowego braci Jabłkowskich. Dom ten rozpoczął swoją działalność w 1914 roku a lata jego świetności przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Do 1939 roku był on jedynym tego typu domem handlowym w Warszawie, gdzie można było się zaopatrzyć dosłownie we wszystko.

Krasnalek pierwotnie posiadał szafirowe ubranko, które zostało zmienione przez jego ówczesną właścicielkę na zielone spodnie, czerwony kubraczek przepasany żółtym pasem oraz zieloną szpiczastą czapeczkę.

Zły stan zabawki spowodował, że w 2008 roku krasnal został oddany do pracowni lalkarskiej Teatru Dzieci Zagłębia, gdzie przeszedł renowację. W wyniku zużycia materiału i wyraźnych jego uszkodzeń ubranko krasnala zostało zmienione z zachowaniem kolorystki i kroju. Buzia krasnalka znajdująca się na usztywnionej, szmacianej główce, została ponownie pomalowana i przyozdobiona brodą, sporządzoną z kawałka naturalnego, króliczego futerka.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY