Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2023

Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo. Tradycje od pokoleń”.
W programie:
Opowieści o miejscach pamięci i kultu religijnego w Będzinie
10.09.23, g. 13.00-15.30, Pałac Mieroszewskich

Małe kapliczki lub monumenty w Będzinie są nośnikiem miejskich tradycji i przypominają o wielu lokalnych historiach oraz ich bohaterach. Miejsca pamięci to wyjątkowo pojemne określenie, ponieważ dotyczy również pamiątkowych tablic, a w niektórych przypadkach grobów. Te miejsca na przestrzeni wielu lat tworzyli będzinianki i będzinianie dwóch wyznań: chrześcijańskiego i mojżeszowego, dlatego w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy opowiedzieć o wybranych przykładach miejsc będących pamiątką wydarzeń czy zwyczajów dotyczących naszych dawnych mieszkańców. W Pałacu Mieroszewskich odbędzie się prelekcja na temat miejsc kultu będzińskich Żydów i chrześcijan oraz wspólnych pomników dla obu wyznań. Dopełnieniem wykładu będzie zaproszenie na spacer historyczny rozpoczynający się przed pałacem, a kończący przy kapliczce św. Jana Nepomucena, gdzie zostanie rozwikłana tajemnica jej lokalizacji na Górze Zamkowej.
Tradycje żydowskie od narodzin do śmierci
17.09.23, g. 13.00 - 15.30, Zamek
Spotkanie z tradycją i kulturą dawnych, żydowskich mieszkańców Będzina, które będzie obejmować krótką prelekcję pt. „Tradycje żydowskie od narodzin do śmierci” oraz spacer historyczny, w czasie którego uczestnicy odwiedzą miejsca związane z dziedzictwem żydowskim w mieście m.in.: wystawę w Zamku, gdzie znajduje się niewielki zbiór będzińskich judaików, miejsce dawnej synagogi, cmentarz żydowski i kościół św. Trójcy z tablicą upamiętniającą ks. Mieczysława Zawadzkiego - uhonorowanego medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Na koniec odwiedzimy pożydowski dom modlitwy Mizrachi. W trakcie spotkania przedstawione zostaną zwyczaje żydowskie związane z biegiem życia człowieka oraz z dniem codziennym i świątecznym. Zwiedzający dowiedzą się w jakich okolicznościach dziecko otrzymuje imię, co to są bat micwa i bar micwa, jak wyglądają ceremonia ślubna i rozwód w tradycji żydowskiej oraz zwyczaje pogrzebowe i obrzędowość wybranych świąt żydowskich.
 
 
 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY