Koncert „W żydowskim miasteczku”

W najbliższy wtorek w ramach finisażu wystawy „Będzin, którego już nie ma” odbędzie się koncert zespołu „Mizrachi”, założonego  przez  Zbigniewa Tepera, poetę, pieśniarza, barda Zagłębia  Dąbrowskiego.

„Mizrachi” to zespół, który w wielowymiarowym spojrzeniu na zmieniający się świat, próbuje opowiedzieć o nim czasami w sposób prosty a niekiedy zawoalowany. Program koncertu obejmuje autorskie utwory Zbigniewa Tepera opowiadające o żydowskim miasteczku, które nie ma jednej nazwy z racji tego, że takich miasteczek było wiele. Ludzie w nich żyli, pracowali, sprzeczali się i kochali. Wierzyli w to, że tak będzie zawsze. Nie przewidzieli, że świat sztetla nie będzie wieczny. Tylko niektóre budynki z oknami jak oczy dziecka, pamiętają  świeżość tamtych dni. Może w jednym z okien, w którym wygląda zmęczona staruszka, siedziała kiedyś urocza, młoda dziewczyna, o której marzyli przystojni chłopcy. Na pytanie - kiedy to było? Odpowiedź nasuwa się sama. Niedawno. Dla niektórych to wieczność.

W skład zespołu wchodzą:

Zbigniew Teper - Debiutował w roku 1985 zeszytem literackim „Nie wypuszczajcie papug za dnia” wydanym przez Klub Studencki „AKANT”  Uniwersytetu Śląskiego. Wydał  również „Wichry i piosenki” – zbiór utworów poetyckich na orkiestrę i pióro.  Nagrał dwie płyty autorskie: „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia”.

Tłumaczeń jego utworów dokonano na kilkanaście języków: albański, angielski, arabski, czeski, chorwacki, esperanto, francuski, hebrajski, hiszpański, patwa (kreolski), rumuński, ukraiński.

Mateusz Prześlak - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, licznie koncertuje w kraju i za granicą solo i zespołowo.

Michał Kubarski - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat czołowych nagród zdobytych podczas najbardziej prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych w kraju i za granicą.