FOTOGRAFIE Z DAWNYCH, ZAGŁĘBIOWSKICH ZAKŁADÓW FOTOGRAFICZNYCH W NASZYCH ZBIORACH

Odcinek III, „Dziecko u fotografa pod koniec XIX w. i na początku XX w.”

Wykonanie zdjęcia dziecku było bardzo trudnym wyzwaniem pod koniec XIX w. Niedoskonałość ówczesnej techniki fotograficznej sprawiała, że czas ekspozycji był bardzo długi, co przy temperamencie dziecka wymagało od fotografa nie tylko sporo umiejętności technicznych ale też ogromnej cierpliwości. Przyjazna atmosfera w atelier oraz zdolności fotografa do zabawiania małego klienta były gwarancją dobrego zdjęcia. Najtrudniejszym etapem dla fotografa było zachęcenie malucha do pozostania w nieruchomej pozycji. Uwagę bardzo małych dzieci starano się skupić na dźwiękach pozytywki lub poruszających się kawałkach barwnego materiału. Atelier fotograficzne często było wyposażone w zabawki, które pozwalały uspokoić niezadowolonego malucha. Z czasem zakłady fotograficzne zaopatrywały się w specjalne mebelki przystosowane do wzrostu dziecka. Wszystkie te zabiegi składały się na wysoką cenę zdjęcia bo trudną sztukę obsługiwania małych klientów opanowały nieliczne zakłady, które reklamowały swoje studio na rewersie fotografii napisem: „Specjalizacja. Fotografia dziecięca”. Mimo trudności fotografie dziecięce cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy z dumą gromadzili wizerunki swoich pociech w dekoracyjnych albumach.

Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy Państwu kilka zdjęć dzieci ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, mała modelka , 1906 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, rekwizyt sygnalizuje, że modelka umie już czytać, 1906 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, opiekuńcza siostra, 1906 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, na golasa, ok. 1903 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, dumny uczeń, koniec XIX w. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Bracia Altman, zapatrzony (zasłuchany?) dzieciak, 1905 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. Moderne, kumple do zabawy, ok.1905 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. B. Arciszewski, trzy piękności, ok.1915 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. N N, maleńka Alusia się denerwuje,1941 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. B. Arciszewski, najlepiej u babci, ok.1940 r. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Fot. N N, maluchy u fotografa, lata 40. XX w. Ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie.