Eksponat miesiąca - maj 2019

Ostroga haczykowata - prezentowana, precyzyjnie wykonana  ostroga z zaczepami zagiętymi do wewnątrz i wnitowanym bolcem została znaleziona przypadkowo na terenie grodziska w miejscowości Udórz w powiecie zawierciańskim.

Przekrój ramion uformowanych w kształcie litery „U” jest trójkątny z zaokrąglonymi ściankami bocznymi. Bolec, zdobiony po bokach i u podstawy kratownicą wieńczy zakończenie w formie ostrosłupa o podstawie kwadratu. Zdobienie występuje również na ramionach ostrogi. Zabytek jest datowany na lata 700 – 900 n.e. Tak zdobione ostrogi spotyka się na obszarze monarchii karolińskiej. Nawiązują do paradnych ostróg oczkowatych. Opisana ornamentyka odróżnia je od obecnej na naszych terenach miejscowej produkcji słowiańskiej.