Eksponat miesiąca – kwiecień 2019

Położona nad brzegiem Łaby Miśnia rozgłos zawdzięcza fabryce porcelany założonej w 1710 roku. W manufakturze artyści z ogromną precyzją formowali i dekorowali porcelanowe dzieła sztuki. Jedną z takich miśnieńskich „perełek” w  zbiorach Muzeum Zagłębia jest porcelanowa grupa figuralna pt. „Wyłowienie Trytona”. Tryton – bóg morski - występuje w mitologii greckiej i jest synem Posejdona oraz bogini Amfitryty. W sztukach plastycznych Tryton jest przedstawiany jako pół człowiek i pół ryba. Jego postać można rozpoznać w wielu mitach a jedna z historii głosi, że Tryton znalazł muszlę i zrobił z niej instrument grający pod wodą. W naszym porcelanowym przedstawieniu mały Tryton ma rybi ogon a w prawej dłoni trzyma róg  z muszli, w który za chwilę zadmie. Bogowi morskiemu towarzyszą nimfy, delfin i ryby w otoczeniu wielu muszli.
Wyroby królewskiej manufaktury w Miśni znakowane były rysunkiem skrzyżowanych mieczy malowanych kobaltem pod glazurą. Jest to element z tarczy herbowej elektorów saskich. Właśnie taką sygnaturę posiada nasza porcelanowa rzeźba o kompozycji piramidalnej.
Zachęcamy do podziwiania porcelany miśnieńskiej w Pałacu Mieroszewskich.