X Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła już za nami!

24 czerwca 2018 r. mieszkańcy regionu oraz województwa mieli okazję odwiedzić teren pałacowo-parkowy Muzeum Zagłębia w Będzinie podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Dla naszych gości zostały przygotowane liczne atrakcje. Przestrzeń parku przy Pałacu Mieroszewskich została podzielona na kilka tematycznych stref: strefę rzemiosła i rękodzieła, strefę muzyczną, strefę warsztatową, strefę gastronomiczną, strefę organizacji pozarządowych oraz strefę relaksu i malucha.

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania mieszkańcom  regionu różnorodnych wyrobów tradycyjnych, wykonywanych metodami naturalnymi przy użyciu ekologicznych surowców.
Na Jarmarku zaprezentowali się rzeźbiarze, malarze, garncarze, ceramicy, wytwórcy biżuterii i zabawek (Strefa Rzemiosła i Rękodzieła) a także piekarze, cukiernicy, pszczelarze, producenci wyrobów wędliniarskich, wytwórcy naturalnych soków, kwasów chlebowych oraz innych potraw regionalnych z całej Polski (Strefa Gastronomiczna).

W Strefie Muzycznej, na scenie można było usłyszeć zespoły folklorystyczne oraz folkowe. W tym roku na jarmarcznej scenie wystąpił zespół folkowy Fifidroki oraz bałkańska grupa folkowa Sharena.

W strefie warsztatowej odbyły się bezpłatne warsztaty takie jak: malowanie drewnianych kotów, malowanie ceramiki, warsztaty tworzenia lalek tzw. Motanek, warsztaty wykonywania serwetek haftem krzyżykowym, warsztaty wykonywania koronki czółenkowe- frywolitki, warsztaty  zdobienia świeczników, warsztaty zdobienia drewnianych zakładek, warsztaty zdobienia toreb bawełnianych, warsztaty wykonywania świec, warsztaty wyplatania wzorów za pomocą włóczki na drewnianych tabliczkach, warsztaty malowania farbkami na kartonowych planszach.

W ramach wydarzenia odbył się finisaż wystawy  rzeźby Jarosława Dajnowskiego pn. „Zaklęte w drewnie”.
Jak co roku rękodzielnicy wzięli udział w konkursie „O złoty cyganek”. Przyznano nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, 1, 2 oraz 3 miejsce i 9 wyróżnień.
Nagrodę Grand Prix zdobył  Zbigniew Skraba  za pracę "Błogosławiony Honorat Koźmiński".

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, wystawcom, muzykom, artystom oraz gościom X Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła za wspaniałą atmosferę. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!